MFR

Miofascijalno oslobađanje (MFR myofascial release) je manuelna tehnika koja tretira fasciju kao vezivno tkivo .

 

Fascija je trodimenzionalna mreža vezivnog tkiva koje okružuje, štiti i podržava sve strukture u ljudskom telu . Najčešće je pominjemo kao omotač mišića ali fascija je u stvari najveći sistem u telu jer bukvalno dodiruje svaku strukturu u našem telu. Poseduje i do 10 puta više receptora nego na primer mišićno tkivo te je praktično informacioni sistem koji povezuje sve strukture sistema za kretanje ( kosti , mišiće , tetive, ovojnice zglobova , zglobove, hrskavice…)
Pored toga duboki slojevi fascije okružuju sve unutrašnje organe, čine ovojnice centralnog nervnog sistema ,perifernih nerava, čine vezivno tkivo disajnih organa i tako prestavljaju beskrajnu mrežu vlakana koja definišu strukturu ljudskog tela.

Osnovni elementi fascije su kolagen , elastin i voda u gelastom stanju. U normalnom stanju fascija je glatka ,elastična struktura čiji slojevi međusobno klizaju jedan preko drugog .
Kao rezultat traume , inflamacije, lošeg držanja tela, bilo kakve fizičke pa i emocionalne povrede tela, fascia se skraćuje , postaje manje elastična i njeni slojevi se slepljuju međusobno.Što duže traju negativni uticaji to se fascia više adaptira i stvaraju se restrikcije koje trajno utiču na telo.
Fascija ima mogućnost adaptacije donekle ali kada se te mogućnosti potroše onda nastaje bol i to je najčešće okidač pacijentima da se jave za pomoć.

Tehnika miofascijalnog oslobađanja (MFR) podrazumeva vrlo blag kontakt rukama sa telom pacijenta.Dugotrajnim blagim kontaktom koji prelazi u istezanje deluje se na strukturu fascije čime se postiže relaksacija tkiva lokalno a preko brojnih receptora ta relaksacija se prenosi i na udaljene segmente pa i na celo telo konačno.Otpuštanjem fascije smanjuje se napetost , poboljšava cirkulacija i ishranjenost tkiva i na kraju smanjuje bol zbog kojeg pacijenti i dolaze na tretman.

Miofascijalno oslobađanje je pre svega bezbedna tehnika, može se koristiti samostalno ili u kombinaciji sa ostalim procedurama fizikalne terapije.
Ima vrlo malo kontraindikacija.
U praksi se pokazuje kao rešenje za stanja za koje klasične tehnike fizikalne terapije nisu imale odgovor.

 

 

 

Hidrokolon terapija
Rekreativno vežbanje